HELI HEISKANEN

Vyrůstala jsem s lyžemi na nohou. Můj otec byl lyžař, takže lyžovat pro mne bylo vždycky úplně přirozené. 

Začala jsem trénovat, když mi bylo deset a okamžitě jsem si zamilovala jak trénování tak závodění. A stále je miluji, je to můj životní styl. 

Dvakrát jsem vyhrála národní mistrovství Finska v lyžařském maratonu (2012 a 2013). V časopisech psali, že jsem nejlepší ski maratonec ve Finsku. Také mám několik medailí z kratších závodů, jako jsou štafety. Ráda závodím na kratších tratích, ve Finsku patřím mezi top 10 (ve Finsku je velmi vysoká úroveň).

Už několik let se soustředím na Visma Ski Classics, to znamená, že se trošku změnil i můj trénink. V současnosti více soupažuji a cvičím. 

V posledních dvou letech jsem se v celkovém hodnocení Visma Ski Classics umístila na šestém místě, ale můj cíl je vyšší.


I have grown up with skis on my feet. My father was a skier so skiing and spending time on the skis has always been really natural for me. I started to train age of ten and I fell in love with training and racing immediately. And I still love it, it is my life style. I have won twice a gold medal in Finland`s national championships in marathon races (2012 and 2013). In magazines they write that I am the best marathon skier in Finland. I have also medals from shorter races like relays. I like also to race shorter races and in Finland I belong to top10 in nationals (in Finland the level is really high). In few years I have been focused to Visma Ski Classics, which means that my training has changed a little. Nowadays I do more double poling and gym. Last two years I have been in the final ranking in Visma Ski Classics 6th but my targed is higher.